Nowe świadczenia dla pracowników z Ukrainy: 800 zł, 500+ i stypendia

W Polsce zawsze wielkie oburzenie budzi chęć wsparcia obcokrajowców, a nie rodowitych mieszkańców naszego kraju. Obecnie pracownik z Ukrainy może liczyć na spore wsparcie.

800 zł na pracownika z Ukrainy

Zamiar zatrudnienia cudzoziemcy w polskiej firmy każdego roku zgłasza wiele właścicieli. Prawdziwy boom rozpoczął się w 2016 roku, kiedy urzędy zalała fala oświadczeń o zamiarze zatrudnienia, przede wszystkim pracowników ze Wschodu. Miały i nadal mają na to wpływ zarówno spore uproszczenia przepisów, jak i duże dotacje. Powstał specjalny program, który zakłada dopłatę 800 zł miesięcznie do każdego wypłaconego pracownikowi z Ukrainy wynagrodzenia. Polscy przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z takiego wsparcia i są faktyczni zachęcani do tego, aby pracownicy z Ukrainy znaleźli stałe miejsce w ich firmach.

Stypendia dla studentów z Ukrainy

Jeżeli polski rynek pracy chce zdobywać nowych, wykwalifikowanych pracowników, musi ich szukać już na studiach. Elementem zachęcającym do pozostania w Polsce mogą być stypendia pozwalające na zdobywanie wiedzy i doświadczenia zarówno na studiach, jak i w polskich firmach. Powstają specjalne programy, które zapewniają wielu zdolnym studentom z Ukrainy studiującym na polskich uczelniach rozpoczęcie swojej przygody w Polsce. Okazuje się, że Ukraińcy obecnie stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców na polskich uczelniach. Chętniej studiują nauki społeczne, techniczne, jak i humanistyczne.

Świadczenie 500+ dla Ukraińców

Każdy Ukrainiec, który ma zalegalizowany pobyt w Polsce, może ubiegać się o dotacje na dziecko w wysokości 500+, a także o świadczenia emerytalne i inne zasiłki. Taki zapis znalazł się w programie, który wprowadził obecny rząd. Wystarczy, że Ukrainiec okaże kartę stałego pobytu, a jego wniosek będzie rozpatrywany na tych samych zasadach, co pozostałe.

Analogiczna sytuacja występuje w Wielkiej Brytanii, gdy Polacy pobierają zasiłki z tamtejszego funduszu. Wielu z nas jednak zapomina o tym, że nasi rodacy mogą korzystać z pomocy obcych państw. Warto więc otworzyć się na pomoc Ukraińcom, ponieważ są oni niesamowitym wsparciem dla polskiej gospodarki.